מאמרים
דף הבית >> חברות ברומניה

אתר "רומניה היום" בניהולו של עו"ד שרון כהן, ממשרד שרון כהן ושות'.

 

 

הקמת חברה ברומניה והצורך בהקמתה

 

על חברות ועסקים מישראל החפצים להתחיל את פעילותם ברומניה, לבצע בדיקות מקדמיות מהותיות בטרם קבלת ההחלטה להיכנס לשוק הרומני.

על מנת שעסק ישראלי או יזם יחלו דרכם בשוק הרומני, מעבר לניתוח הכלכלי ומידת הכדאיות בשוק הרומני, עליו להכין תשתית ארגונית ומשפטית, כאשר לרוב הדבר מתבטא בין היתר בהקמת חברה מקומית.

יחד עם זאת, הצורך בהקמת חברה ברומניה נובע משני סוגי פעילויות עיקריים (ולא רק).

האחד, לצורך פעילות חברות או גופים ישראלים המעוניינים להיכנס לפעילות סדירה בשוק הרומני. והשני, לצורך רכישת וניהול נכסי מקרקעין.

 

השלבים בהקמת החברה הרומנית (S.R.L.)-

·         שלב א'-

בחירת שם עבור החברה. על השם הנבחר להיות מורכב ממילים, להבדיל מאותיות, שלעיתים מסמלות ראשי התיבות של שמות בעלי המניות וכו'.

בשלב זה רצוי לבצע הליך אצל רשם החברות הרומני, בטרם הקמת החברה והוא שמירת שם החברה. בשלב זה ראוי למסור שלושה שמות חלופיים לחברה .

·         שלב ב'-

מתן כתובת רשומה. זהו שלב חשוב ביותר, הואיל ובהיעדר כתובת לא ניתן יהיה להקים החברה.

נושא זה הפך בתקופה האחרונה לבעייתי כיוון שלא לכל מי שמבקש להקים חברה אכן מצויה כתובת ברומניה. ולכן עליו לפעול למציאת כתובת רשומה עבור החברה.

כאשר אין כתובת זמינה קיימת אפשרות לשכור כתובת מגורמים שונים, אך הדבר כפוף לחתימת מסמכים, ובמידה רבה הדבר אינו מקל על שלבי ההקמה.

·         שלב ג'-

לשם ביצוע הפעולות הנ"ל בין ברומניה ובין מישראל, נדרשות חתימות על מסמכים והצהרות שונות בפני נוטריון בישראל הדובר השפה הרומנית. במקרים רבים יש לבצע במסמכים ובהצהרות אלה אישור אפוסטיל בבית המשפט.

מסמכים אלה הם יפויי כוח לביצוע רישום החברה ברומניה, ובין היתר הצהרות בעלי המניות. קרי, מקימי החברה על פי דיני רומניה, וכן הצהרת האדמיניסטרטור, שהוא מוסד שאינו קיים על פי דיני החברות בישראל, אולם מוסד זה חשוב ביותר על פי דיני החברות ברומניה.

·         שלב ד'-

העברת המסמכים המקוריים, בצירוף העתק הדרכון לרומניה (במידה וההקמה מתבצעת מישראל), וביצוע ההליכים לפתיחת החברה ברומניה והקמתה.

מספר בעלי מניות

מספר בעלי המניות יכול להיות בין בעל מניות יחיד ובין מספר בעלי מניות.

ואולם, בשלבי הקמת החברה יש לכך חשיבות, הואיל ובמידה וקיימים מספר בעלי מניות אשר לכל אחד מהם חלק יחסי במניות החברה, אזי עליהם לערוך הסכם בעלי מניות שבו הם קובעים את "חלוקת הרווח וההפסד" של כל אחד מבעלי המניות.

הפעלת החברה הרומנית

הפעלת חברה רומנית ככל חברה דורשת דיווחים שוטפים על פי החוק הרומני, ועל כן ראוי ורצוי כי הדבר ייעשה באמצעות רואה חשבון מקומי רומני המצוי ברזי דיני המיסים והחברות. לרוב הדבר גם יהיה זול יותר מבחינת העלויות השוטפות.

מיסוי מקומי ובינלאומי

על מקימי החברה הרומנית להיות מודעים ולפעול על פי דיני החברות ודיני המיסים ברומניה. כחלק ממערכת זו, על החברה לשלם מס חברות, מס על דיבידנדים במקרים מסוימים  ותשלומי חובה אחרים.

מיסוי בינלאומי

על פי השיטה הישראלית שנכנסה לתוקפה עם רפורמת ועדת רבינוביץ', כיום נהוגה השיטה הפרסונאלית לפיה כל ישראלי (ולעניין זה ישראלי, משמע על פי מבחן התושבות על פי דין), מחוייב במס בישראל על רווחים שהפיק בחו"ל. כך למשל, כאשר נידרש תשלום מס דיבידנדים ברומניה, ניתן על פי האמנה למניעת כפל מס בין ישראל לרומניה יש להכיר בתשלום המס ששולם ברומניה ולהפחיתו בישראל.

נושא זה הינו מורכב, ודורש ייעוץ מס שוטף מיועצי מס ורואי חשבון בכל הקשור לסוגיות תיאום המס בין המדינות. ברם, חשוב לזכור העיקרון לפיו הפקת רווחים בחו"ל אינה פוטרת מתשלום מס בישראל על פי תנאי החוק הישראלי.

חשבון בנק

על חברה רומנית להיות בעלת חשבון בנק שיוקצה לפעילותה השוטפת. על חברות רומניות קיימות אי אילו מגבלות בדבר היקף הוצאות הכספים מן החשבון.

בעל מניות יחיד

בכל הקשור להקמת חברה יחידה, על פי הדין הרומני, יכול להחזיקה בעל מניות יחיד, אולם הדין שונה כאשר אותו בעל המניות מבקש להקים חברה נוספת בכל הקשור למערך בעלי מניותיה ואחזקותיה.

מחזור פעילות החברה

קיימות הגדרות שונות לחברה. כך למשל, חברה שהיקף עסקיה ומחזורה נמוך, תוכל במצבים מסויימים אותה החברה לשלם מס נמוך יותר אם אותה החברה מעסיקה עובדים, וזוהי כאמור לעיל רק דוגמא.

מכאן, כי תפעולה השוטף של החברה מצריך ידע וניסיון, ועל כן ראוי שהדבר ייעשה באמצעות איש מקצוע מקומי בעל ניסיון.

יש לזכור, הרשויות ברומניה מתייחסות ברצינות רבה לענייני החברות, לרבות נושאי האכיפה והמיסוי ולכן, נדרשת הקפדה רבה על ניהולה והפעלתה השוטפת של החברה הרומנית.

זמני הקמת החברה

ככל שמדובר בהקמת חברה ללא סיבוכים מיוחדים, כגון חגים שונים או מחסור במסמכים, ההליך יכול להימשך מספר שבועות ואף יותר בהתאם לעומס, אם כי ניתן לבקש במקרים מסויימים לזרז הליך הרישום.

 

התחלת הפעילות בשוק הרומני

מומלץ ביותר לחברה אשר מתחילה פעילותה ברומניה להיעזר בייעוץ אמין ושוטף של אנשי מקצוע אשר מצויים בנבכי ההליכים הרומניים שאינם זהים להליכים המוכרים לנו בישראל, וכל הליך או פעולה צריכים להתבצע על פי הדין.

ניהול חברה רומנית צריך להתבצע כדבעי, לרבות דיווחים שוטפים, מינוי בעלי תפקידים דרושים לרבות מינוי אדמיניסטרטור שהוא בעל תפקיד חשוב ביותר שאינו מוכר בדין הישראלי, תשלומי המיסים ועוד שלל רכיבים חשובים.

יש לזכור כי בפן המיסויי, עצם התשלום ברומניה, אינו מונע את תשלום המס בישראל, ועל כן, חשוב להיעזר ברואי חשבון או יועצי מס שיבצעו סוגיית תיאום המס בין ישראל לרומניה.

משפטית, ככל שפעולות נדרשות נעשות על פי המחויב בדין הרומני, הסיכונים מצטמצמים לסיכון העסקי הקיים בכל עסק. ברם, לפחות בפן המשפטי, חשוב לבצע הפעילות ללא כל סיכון מיותר ועל פי הנדרש, במיוחד לאור העובדה שלחברות רבות, רומניה אינה המקום הטבעי עבורן.

יחד עם זאת, יש לזכור, כי הרשויות ברומניה מעודדות השקעה זרה ופעילות כלכלית, ועל כן אין כל סיבה שלא לפעול כמתחייב על פי הדין.

יש לזכור כי פתיחת החברה לעסק ישראלי ברומניה צריכה להתקבל בהתאם לייעוץ שנתקבל ולשקלל היתרונות לצד החסרונות.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 מאמרים

  

צור קשר

רח' דובנוב 10, בית אמות, ת"א,

טל. 03-6957775  פקס. 03-6955299.

אתר הבית: www.sc-lawoffice.com.

 

אין לראות באמור באתר משום ייעוץ משפטי ו/או עסקי ו/או אחר ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ שכזה. כל הזכויות באתר שמורות למשרד "שרון כהן ושות'" בלבד לרבות תוכנו ותמונותיו ואין לעשות שימוש בתוכן האתר ללא אישור המשרד.  הנתונים המוצגים באתר מבוססים על מידע גלוי ו/או דיעה אישית ואין למנהלי האתר אחריות לתוכן המובא בו ובוודאי שאין להסתמך עליו כעיצה ו/או חוות דעת מקצועית.

כתובת המשרד :

[Top]       (C)

לייבסיטי - בניית אתרים